”Saker löser sig inte av sig självt”

Bild: Gabriel Liljevall
Förra året kom boken Älskade bror – en rapport från gängvåldets Sverige (Bokförlaget Forum). Nu har den tilldelats Natur & Kulturs debattbokspris 2024. Boken skildrar en av vår tids mest akuta samhällsfrågor: gängvåldet. Författaren, åklagaren Lisa dos Santos, beskriver den mörka verkligheten i gängens värld kombinerat med tillvaron på Södra åklagarkammaren i Stockholm.
– Jag ville berätta om hur den grova brottsligheten kan ta sig uttryck både till sitt väsen och i sitt sätt att samverka med samhället. Om man vill komma till rätta med ett allvarligt samhällsproblem måste det ske förändringar som kan matcha den verklighet vi lever i. Det går inte att bara stå och stampa där man befinner sig i tron på att saker och ting kommer att lösa sig av sig självt.
Lisa dos Santos har jobbat som åklagare sedan 2009, växte upp i Falsterbo men bor idag i Stockholms innerstad. Rikskänd blev hon för en debattartikel i Aftonbladet: ”Gangsterromantik styr gängens advokater”. I texten skriver hon om gängkriminellas försvarare och kritiserar de brottmålsadvokater som idag säljer in sig till tonerna av skottlossning och Instagramfilmer där man iförd solglasögon och drink ger hands on-tips om hur man undanhåller information från polisen.
Lisa dos Santos menar att det inte alltid är så lätt att sätta sig in i den komplexa gängproblematiken och att man genom att ta del av hennes bok kan ta sig an frågorna utifrån en större kontext. Utöver det ville hon med boken också berätta om hur svårt arbetet som åklagare mot organiserad brottslighet stundtals kan vara.
– Jag ville skildra hur komplicerat det kan vara att lagföra personer som ingår i kriminella nätverk. Och kanske väcka funderingar kring vad man själv kan göra.
Under hennes tid som åklagare har gängvåldet blivit den mest politiskt heta frågan på decennier och skrivandet av boken har inneburit en möjlighet till eftertanke och reflektion; hon fick i lugn och ro sätta ord på hur det verkligen är att arbeta som åklagare mot den organiserade brottsligheten.
Vad har du lärt dig?
– Jag skulle säga att jag har blivit bättre på att stanna upp och utvärdera nuet i den komplexa situation vi lever i idag, vilket jag verkligen tror är nödvändigt. Genom att göra det tror jag att det blir enklare att försöka bena ut var man befinner sig någonstans, och hitta nya vägar att ta sig vidare utifrån det.